News

پنج‌سالگی کمپین آزادیهای یواشکی

امروز پنج‌سالگی کمپین آزادیهای یواشکی هست. کمپینی که اجازه نداد جمهوری اسلامی آزادی‌های ما را یواشکی کند، کمپینی که آزادی‌های زنان را آشکار، علنی و جهانی کرد و‌عکس و خبر اول رسانه‌های جهان شد. کمپینی که باعث شد حسن روحانی رییس جمهوری که خودش معمار اصلی حجاب اجباری بود توسط دو روزنامه‌نگار به چالش کشیده شود، این عکس کمپین را توی صورت روحانی بالا بردند و به او گفتند چه حسی داری وقتی می‌بینی زنان ایرانی دارند در یک کمپین شجاعانه حجاب از سر بر می‌دارند و او‌عصبی خندیپ و گفت ما آنقدر مشکلات دیگر داریم که به حجاب نمی‌رسیم. کمپینی که ما زنان را علیه زور و ظلم و تبعیض متحد کرد و از دلش کمپین‌های دیگری شکل گرفت که زنان و‌دختران ایرانی تبدیل شدن به رهبرانِ تغییر و فعالان مدنی که به جای قربانی باقی ماندن، علیه قوانین واپسگرا قیام کردند. کمپینی که به خاطرش به دروغ در صدا و سیما به من حمله کردند و گفتند به مسیح سه مرد تجاوز کردند گفتند مسیح و زنان کمپین فاحشه‌اند ما کنار هم و شانه به شانه‌ی هم در برابر توهین ها و‌تهمت‌ها و زخم زبان‌هایی که از همه طرف به سوی‌مان روانه شد قوی‌تر شدیم.
مرمر مشفقی فعال حقوق زنان نوشت کمپینی که شروعی جدی برای مخالفت علنی با حجاب اجباری بعد از سالها «الان وقتش نیست» در داخل ایران شد. درسته کمپین از طرفی گسترده تر و حتی خاص‌تر شد و کمپینهای دیگری از دلش درآمدند، اما برای من جایگاه بالاتر را هنوز «آزادیهای یواشکی» دارد با عکس های رنگین از زنان شجاع، متن‌هایی که حرف دل تک تک زنان بود.
خسته نباشید می‌گم به مسیح علی‌نژاد که تمام این چهار سال با عشق کار کرد و از حمله چپ و راست، اصول‌گرا و اصلاح‌طلب، اپوزیسیون و مدافع نظام نهراسید و در برابر حمله‌های نادوستانه و غرض‌ورزانه کم نیاورد.
ورق بزنید و ببینید ما از کجا شروع کردیم امروز کمپین #چهارشنبههایسفید هم دو ساله شد که در موردش می‌نویسم کمپینی که به زنان ایرانی فرصت اتحاد و جمع شدن زیر یک چتر را داد تا خیابان‌های ایران را پس بگیرند، کمپینی که #دخترانخیابانانقلاب را تکثیر کرد تا ایران را از کروگان‌گیران پس بگیرند و از نو بسازند… کمپینی که با #دوربینمااسلحه_ما شجاعت و قدرت زنان را جهانی کرد

Share it on