News

به دنبال برخوردی باشیم که موقعیت برد-برد ایجاد کند

تلاش برای برنده شدن هدف روش مبارزه  قدیمی «من در برابر تو» است. درمبارزه خشونت پرهیز، ما در تعاملی اجتماعی مشارکت میکنیم که در آن همه میتوانند رشد کنند. 

 مارتین لوترگینگ در« قدم زدن به سمت آزادی» مینویسد : در داستان تحریم اتوبوسهای شهر مونتگومری، وکیل شرکت اتوبوس شهری درخواست سیاهان برای توقف جداسازی را رد کرد و  دلیل آن را اینطور توضیح داد که اگر به درخواست آنان پاسخ مثبت می دادیم آنها در مورد پیروزی بر سفیدپوستان خودستایی می کردند و لاف می زدند و این قابل تحمل نبود.

 لوترکینگ می گوید: در یک جنبش خشونت پرهیز ما باید از وسوسه برنده شدن در میدان دوری کنیم و برای ارضای غرور خود در مبارزه شرکت نکنیم.

 با استفاده  از این دیدگاه لوترکینگ، توجه داشته باشیم  که هدف ما در یک برخورد خیابانی بازنده نشان دادن یا شکست کلامی یا فیزیکی  آدمهای عادی طرف مقابل نیست. هدف ما  همراه کردن حداکثر ممکن افراد است. حتی، در صورت امکان، آنهایی که به ما حمله می کنند یا تذکر می دهند. پس تلاش کنیم تا هر برخورد  را به شکلی اداره کنیم که طرف مقابل  و تماشاچیان  وادار به احترام یا تایید هدف ما شوند .آنها را با روش خود تشویق به  به شنیدن پیام خود ، فکر کردن، آموختن  و همدلی با خود کنیم. 

:اینها چند پیشنهاد از طرف ما هستند

۱. به تذکر دهندگان مسن قبل از هر چیز یادآوری کنیم که آنها مانند  پدر و مادر ما هستند و برایشان احترام قایلیم. حتی اگر پرخاشگری کردند خونسرد بمانیم.  به آنها تاکید کنیم نگرانیشان را درک میکنیم.  اگر آرام گفتگو کرد با دقت گوش کنید. اگر خوردنی همراه دارید با خونسردی تعارف کنید. اگر پرخاش کردند آنها را دعوت به نشستن و آرامش کنید و از سلامتیشان مطمئن شوید. سپس  بگویید خوب است کمی حرف شما را هم گوش کنند و برایشان از حق انتخاب خود  بگویید. به آیه لا اکراه فی الدین اشاره کنید و بپرسید کجا کاربرد دارد. به آنها اطمینان دهید که آزادی حجاب به معنی فساد نیست. 

۲.اگر یک شهروند  معمولی جوان به شما حمله کرد به او بگویید آرام باشد و بیشتر از این که بگویید از او سوال کنید. از او بپرسید عدم اجبار حجاب در صدر اسلام را چطور توجیه میکند؟ بپرسید دقیقا چه چیز در مورد حجاب اختیاری او را نگران میکند. اگر فریاد کشید با آرامش نگاه کنید تا آرام شود و بگویید هر وقت آرام صحبت کرد با هم گفتگو می کنید. اگر در مورد قانون گفت به او بگویید قوانین ساخته بشر است و قابل تغییر. به او اطمینان دهید که آزادی حق انتخاب در پوشش معادل با فساد نیست. 

۳. اگر با گشت ارشاد مواجه شدید حتما به دوربین فیلمبرداری مسلح باشید. همزمان تلاش کنید تا نتوانند شما را دستگیر کنند. از شهروندان بخواهید به کمک بیایند. از مامورین بپرسید چرا به شما آازار می رسانند در حالی که شما مزاحمتی برای بقیه نداشته اید. در توضیح رعایت قانون به آنها بگویید نباید مامور قانون ناعادلانه باشند، از آنها دعوت کنید با شما همراه باشند زیرا مجری قانون ناعادلانه بودن مایه شرم است.

شما هم برای ما بنویسید با چه روشی می توانیم دیگران را با خود همراه کنیم؟

 #دوربین_ما_اسلحه_ما

#چهارشنبه_های_سفید

Share it on